تکنولوژی

فناوری تماس ماهواره ای

Satellite-phone-communication

فناوری تماس ماهواره ای چیست و چگونه کار می کند؟

فناوری تماس ماهواره ای یک روش ارتباطی است که از ماهواره های مصنوعی در مدار زمین برای انتقال صدا، تصویر و داده ها استفاده می کند. این فناوری به افراد و سازمان هایی که در مناطق دورافتاده، کوهستانی، جزیره ای یا حتی در دریا قرار دارند، امکان برقراری تماس با دیگران را می دهد.

برای برقراری تماس ماهواره ای، نیاز به سه عنصر اصلی داریم: ماهواره، ایستگاه زمینی و تلفن ماهواره ای. ماهواره ها در مدار زمین قرار دارند و به عنوان پل ارتباطی بین ایستگاه زمینی و تلفن ماهواره ای عمل می کنند. ایستگاه زمینی یک سامانه پخش و دریافت سیگنال های رادیویی است که با ماهواره ها در تعامل است. تلفن ماهواره ای یک دستگاه قابل حمل است که با استفاده از آنتن، با ماهواره ها ارتباط برقرار می کند.

Sat-Comms-Daigram

 

برای شروع یک تماس ماهواره ای، تلفن ماهواره ای چندین ماهواره را جستجو می کند و با آن ها همگام سازی می شود. سپس، تلفن شماره تماس را به صورت رمز شده به یک ماهواره منتقل می کند. ماهواره سپس سیگنال را به چندین ماهواره دیگر فرستاده و چرخش زمین را جبران می کند. در نهایت، یک ماهواره سيگنال را به ايستگاه زميني مناسب فرستاده و آن را به شبکه تلفن ثابت يا همراه منتقل مي كند. بدين ترتيب، تماس بين دو نقطه برقرار مي شود.

فناوري تماس ماهواره اي دارای برخي مزيت ها و محدوديت های است. برخي از مزيت های آن عبارتند از:

– پوشش جغرافيایي وسيع و جامع
– كيفيت صدای بالای
– قابليت حمل و نصب آسان
– عدم وابستگي به زيرساخت های زميني

برخي از محدوديت های آن عبارتند از:

– هزینة بالای خرید و استفادة
– نيروزای خورشید
– تأخير در صدای
– نفوذ نكردن سيگنال در فضای بسته

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تلفن همراه *